Akvaryum Nasıl Yapılır?

Akvaryum yapımı için gerekli malzemeler :

Önceden belirlediğiniz boyutlarda CAM

Akvaryum için uygun silikon (sista)
Silikon tabancası
Kaliteli BANT

Öncelikle bilinmesi gereken bir durum olduğunu araştırmalarım sırasında öğrendim.Bu kural akvaryumda yüksekliğin artmasıyla başıncın artması ve haliyle akvaryumun patlaması riskinin artmasıydı.Bu durum gereği her zaman yapılacak akvaryumda en başta cam kalınlığı çok önemlidir.
Yukarıdaki Cam kalınlık ölçüsü tablosundada görüldüğü gibi 40 cm uzunluğundaki bir tankta bile yükseklik arttıkça camın kalınlığı artmakta.Bu durum yukarıdada bahsettiğim gibi fiziki bir durum olan basınçla direk alakalıdır.Bu yüzden yapacağımız akvaryumun boyutlarını ayarlarken örnek teşkil edecek bu cam kalınlık tablosundan yararlanılabilir.

Akvaryum yapımındada camları yapıştırmada kullanılmak üzere genel olarak bulabileceğiniz silikon markası SİSTA akvaryum sillikonudur.


Resimde görülen akvaryum silikonunun en büyük özelliği balıklar için zehir niteliği taşıyan solventten içermez.Balıklar için özel üretilmiştir.Aynı zamanda antibakteriyeldir.

Tabi bu silikonuda kullanabilmemeiz için silikon tabancasına ihtiyacımız var.

Bu alet sayesinde silikona yeterli kuvvet uygulanarak istenilen miktard silikon akışı sağlanır.Silikon akışını kesmek için resimdede görüldüğü gibi arkasındaki küçük yaylı mekanizmaya baskam yeterlidir.

Son bir malzememiz kaldı.Bu malzeme kağıt banttır.Bu bant genelde balıkçıların boyacıların kullandığı bir banttır.Bu bantın yapımdaki işlevi silikon fazlasının tankın içine yapışmasını önlemektir.Bu bant sayesinde düz ve göze hitap eden silikon çizgileri elde edilir.Bir başka işlevi ise yapım sırasında yapıştırılan camların birbirine tutturulmalarıdır.Bu bant çeşitli boyutlarda bulunmaktadır.

YAPIM AŞAMASI 1

Gelelim örnek olarak yaptığım akvaryum olan 60*25*30h ölçülerinde 45litrelik yavru akvaryumuma.Bu arkvaryumda öncelikle cam kalınlık tablosuna bakarak rahat rahat 4mmlik camın bu akvaryum için yeteceği görülmekte ha unutmadan birde basınçın yüksek ölçüde olacağı yer akvaryumun tabanıdır.Bu suretle taban camını 5mm olarak belirledim.Diğer camlarıda 4mm olarak belirledim.
Camlar şu şekildedir.

ÖN-ARKA CAMLAR 2 adet 61*30 boyutlarında 4mm
YAN CAMLAR 2 adet 24*29 boyutlarında 4mm
Son olarak

TABAN CAMI 1 adet 61*25 boyutlarında 5mm

Şimdi neden 60*25*30h boyutlarında bir tank için böle küsüratlı ölçüler kullanmış diye hemen açıklıyım.Tek sebep cam kalınlıklarıdır.

Bu konu akvaryumunuzun tam olarak istediğiniz litrede olması içindir.Aslında tank istediğimiz litrede yapılabilmesi için tankın iç ebatlarının düşünülen boyutlar olmasıdır.Bunun için tankı istediğimiz ebatlara cam kalınlıkları ve silikonlama payınıda ekliyoruz.

Bu nasıl oluyor.Akvaryumu yaparken dikkat edilmesi gerekn bir durumda camların nasıl yapıştırılacağıdır.Bu ise tüm ilkolarak tüm camların taban camının üstüne gelmesi 2. olarakta yan camların ön ve arka camların arasında kalacak şekilde taban camının üstüne gelmesidir.Bu durum gereği tankımızın ebatlarında değişiklikler yaparak istediğimiz camları camcıdan kestiriyoruz.

YAPIM AŞAMASI 2

Yukarıda verdiğim ölçülerdeki gibi cam kalınlıkları ve silikonlama payıda düşünülerek kestirilmiş camlarımızı silikonun daha iyi tutması için RODAJ adı verilen bir işleme tabi tutmamız gerekmelte.Aslında bu işlem araştırmalarıma göre büyük ebatlardaki tanklarda uygulanmakta.Fakat ben bu akvaryumumda ebatlarından dolayı uygulama gereği duymadım.Camcıdan alınana camları öncelikle camcıd olmadı evde kendiniz akvaryum yapımı sırasında elinizin kesilmemesi için camların tüm kenarlarını güzelce zımparalıyoruz.

Aksi takdirde hiç farketmeden eliniz kesilebiliyor.

YAPIM AŞAMASI 3

Öncelikle akvaryumu yapacağımız alan düz olmalıdır ve camın yerinin değişmeyeceği camın oynamayacağı bir alan olmalıdır mesela bu boyutlarda bir tank için bir masa yeterlidir.İlk olarak bütün camları bahsettiğimiz kağıt bantla silikonun sınırlarını belirleyecek şekilde cam kenarları boyunca bantlanır.

Resimdede örnek olarak taban camını gösterdim.Bu bantla kalan sınırlar arasına fazla ayarını kaçırmadan silikon çekilir.Öncelikle arka cam silikonlu kısma gelecek şekilde taban camına oturrtulur ve tutarak biraz beklenir.Yaklaşık 2 dk içerisinde silikon camın düşmeyecek şekilde sabitler.Ardından biraz beklendikten sonra sıra geldi yan camları yapıştırmaya.İlk önce arkacama haliyle yapışması için taban camına sürdüğümüz gibi silikon sürüyoruz ardından yam camı TABAN CAMININ ÜSTÜNE VE ARKA CAMLA ÖN CAMIN ARASINA gelecek şekilde yapıştırıyoruz ve bir müddet bekletiyoruz.Ardından kağıt bantımızla arka cama tutturup aynı işlemi diğer yan camı yapıştırmak içinde kullanıyoruz.Son olarak sırada ön camımız var.Bu camıda yapışacak bölgelere yetrli düzeyde silikon çekeren camımızı yapıştırıyoruz.Bir müddet bekledikten sonra son bir işlemimiz daha kaldı.İçten tüm kenarlara silikon çekme işlemi.Ben bu işlem için bildiğimiz cay kaşığını kullandım.(Bu işlem sızdırmazlık amaçlı yapılmaktadır)Bu işlem akvaryumun iç kenarları boyunca silikon çekilerek çay kaşığıyla silikonun yayılmasından ibarettir.Silikon iç kenarlara yeterli düzeyde çekildikten sonra cay kaşığıyla bozmadangüzelce kenarlara ovallik verecek şekilde şekillendirilir.Bu işlem sonrasında ise bir müddet beklnir ve camlarımıza yapıştırdığımız tüm kağıt bantlar sökülür.Ardından tankımız 3 gün (ben garanti olsun diye 1 hafta bekletmiştim) bekletilir.

YAPIMLA İLGİLİ RESİMLER