Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yunus Cinsiyet Belirleme (resimlerle)

  Arkadaşlar son zamanlarda yunusların cinsiyetleriyle alakalı konuların çok sorulduğunu ve tartışıldıgını görmekteyiz.Yunus beslemeye yeni başlayan arkadaşlaraaramıza yeni katılan arkadaşlara daha çok yardımcı olacagı kanısıyla diğer hobist arkadaşlarında eksiklerimizi tamamlama adına siz degerli arkadaşlarımında eksikleri tamamlama ve tecrübe ettikleri yorumlarını bekliyorum.

  Arkadaşlar yunus cinsiyet belirlemede diğer balıklarda olduğu gibi bazı kırıterler vardır. Yunusların cinsiyetleri belirlenecekse yunusun kafayapısına bakılmalıdişiler erkekler kadar alımlı heybetli ve balon gibi kocaman kafa yapmazlar.(Yazdıgım dişiler kafa yapmazlar anlamında anlaşılmasın).

  Erkeklerin alt ve üst yüzgeç uzunlukları bariz şekilde kuyruk hizası veya kuyruk yarısına hatda kuyruk sonuna kadar uzun ve kılıç ucu gibi sivri olurdişilerinki kısa ve küt kalırdişilerinde bazan hafif uzun olanlarıylada karşılaşmak mümkün dişilerinki azda olsa uzun olanları vardır erkeklerinki gibi heybetli olmayıp küt ve pısırık bir yüzgeç yapısı olmakta. Kafa ve çene yapıları erkeklerde dudaklar daha kalın ve ihtişamlı oluyor kafa ve çene yapısı daha derlitoplu ve daha sert oluyor çene altı dişiye oranla daha keskin şekilde düz oluyor. Dişilerde dudaklar ince alt çene erkege nazaran daha sarkık. Erkeklerin renkleri daha canlı daha koyu mavi daha parlakdaha alımlı. Dişilerin renkleri ise genelde daha soluk albenisi yok. Vücut yapıları ise erkekler daha derlitoplu daha büyük daha heybetlikafa ve vücut daha belirgin şekilde orantılıdaha yakışıklıdır. Dişiler ise pısırıkdaha ufak daha inceerkeklere nazaran daha orantısızdır. Bazanda öyle yunuslar oluyorki anlatdığımız kırıterlere baktığımızda erkegede dişiyede benzemekteler insanı şüpheye düşürmekteler.

  Bakıyorsun bayağı kafa yapmışyüzgeçler kuyrugu geçmiş ve sivrivücut daha derli toplu. Böyle durumlarda yunusun akvaryum ortamında davranışlarına bakılmalıdır. Kum kazıp yuva yapıyormudiğer dişileri kovalayıp kur yapıyormubaşka dişilere titriyormu Bölge sahipleniyormu gibi davranışları kontrol edilmelidir. Genelde erkekler kum kazar yuva yaparlar dişilerde kum kazabilir fakat erkekler kadar kazmayıp erkekler kadar kazmış olduğu yuvayı bölgeyi sahiplenmezler. Bazan azda olsa dişilerde diğer dişilere titreyebilirlerbu titreme hareketi erkekler kedar ısrarcı ve uzun olmayıpaz ve kısadır. Arkadaşlaryukarda bahsetmiş oldugum kırıterlerin hiçbirisi cinsiyet belirlemede tek başına belirleyiçi degildir eger bir yunusun cinsiyeti belirlenecekse kırıterlerin hepsi gözönüne alınarak karar verilmelidir.

  Unutmadan belirtmek isterimki cinsiyet konusunda en garanti yol VENT'DİRben hep bunu yazar bunu söylerimcinsel olgunluğunu tamamlamış bir yunusta ventine bakılarak yapılan tahminde doğruluk oranı neredeyse %100 dürtabiki bakan kişinin tecrübeli oluşuyla alakalıda olduğu unutulmamalıdır.

  Arkadaşlar faydalı olması açısından birazda resimle destekleyelim konuyu.

  Buyrun ırkı bozulmadan kalabilençakmakırmada olabilir. Erkek yunus fotoğrafları.

  Bunlarda MADE İN PRC.Dişi yunus fotoları.

  Bunlardadişi yunus vent fotoğrafları. vent resimleri eklenecektir.

  Erkek yunus vent resmi.

  Arkadaşlar edinmiş olduğum tecrübelerimi yazmaya çalıştıminşallah üye arkadaşlarıma yardımcı olurumbiraz uzun oldu ama hatalarım varsa afola.

  Sıkılmadan okuyup Tecrübelerini esirgemeyip paylaşan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür eder.Sağlıklı ve kayıpsız hobiler dilerim.Saygılarımla.

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İlk defa erkek bir canlıyı sevdim. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş