Cyrtocara moorii bilinen diğer adıyla Haplochromis moorii yada Yunus Cichlid hepsi bir zamanlar balık koleksiyoncuları tarafından verilen isimlerdir.Moorii ilk olarak 1902 yılında tanımlandı ve Afrika’dan ilk olarak 1968 yılında ihrac edildi.Yunus olarak takma adı almasının sebebi sonradan oluşan kafa yapısı ve dudaklarıdır.

Moorii doğal yaşam ortamında geniş alanlar kullandıkları için akvaryumlarımıza aldığımız yunuslara yeteri kadar geniş ve rahat bir yüzme alanı sağlamalıyız.


Gerçekten çok yavaş büyüyen balıklardır hatta cinsiyetleri belli olana kadar büyümeleri için bir yıl hatta biraz daha fazla zaman ihtiyaç vardır..Yunuslara ayrıca iyi birer dalgıç diyebiliriz.Eğer tehlike yakınsa ve bunu hissederse nadirende olsa kuma kısa süreliğine bir dalış yaptığı görülmüştür.Cinsiyet ayrımı gerçekten çok zordur.Henüz gelişim aşamasında bulunan ve daha 6-10 aylık olan yunuslarda cinsiyet ayrımı yapmak dahi oldukça tecrübe ister.Bir süre sonra erkek balıklar dişilere oranla daha hızlı büyürler ve buradan erkekleri ayırdetme şansınız olabilir.


Yunuslar diğer balık türlerine oranla daha büyük boyutlara ulaşabilen balıklardır.Bu sebeple onlar için hazırlayacağımız akvaryumun en az 300 litre olmasını öneririm.Böyle bir ortamda dişi erkek oranını 1e/4d olarak ayarlarsanız bir sorun çıkmayacaktır.Akvaryum içerisinde erkek yunuslar nadiren de olsa eşlerine sert davranabiliyorlar.Ancak agresifliklerini akvaryum içerisindeki 2. bir dominant erkeğe karşı görebilirsiniz.


Yunuslarda bildiğimiz diğer birçok cichlid türü gibi ağızda kuluçka yöntemiyle ürerler.Üremek için kendilerine kumluk alan yada düz bir zemin ararlar.Dişilerin ilk yavruları genellikle ya tükürülür yada yutulur.Stres dişi balığın yavrularına zarar vermesi için en iyi bir sebeptir.O yüzden olabildiğince kendi halinde bırakmak gerekmektedir.


Latince Adı: Pseudotropheus socolofi

Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün kayalık kesimleri.

Beslenme Biçimi:
Otçul

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Kendi Türlerine Davranısı: Orta derecede agresif.

Üreme: Dişiler ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.

Sıcaklık: 25 - 26 °C


En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm


En Az Akvaryum Hacmi: 60 lt


Su Sertliği: Sert


pH: 7.5- 8.5


Genel Yorum: Sık rastlanan bir balıktır akvaryumu bol kayalık olmalıdır. Dişiler ile erkeklerin net bir farkı yoktur. Dişiler biraz daha küçük karınları daha şişkin ve yumurta benekleri daha az sayıda olur.

Bilgilerin Açıklaması


Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.

Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.

En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.

En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.