Hava Motoru Bakımı

Akvaryumlarımızın vazgeçilmez ekipmanlarından biridir hava motoru. Eskisi gibi verim alamıyoruz gerektiği kadar hava vermemeye başladı diyelim. Ne yapacağız? Atıp yenisinimi alacağız? Tabiki hayır peki ne yapacağız? Buyrun hep beraber resimli bir şekilde bakımını yapalım.


İlk önce alt kısmında bulunan 6 adet vidayı söküyoruz. Kapakta bulunan ve dışarıdan hava almasını sağlayan keçe ile kapalı bir delik mevcuttur. Bunu sökelim ve keçenin önce tozunu alalım.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Daha sonra fotoda görülen orta kısmıda bulunan 5-6 cm. uzunluğunda bir vidamız var. Körük kısmını çıkarmak için bu vidayı sökelim.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Daha sonra körük kısmını yerinden yukarı doğru çekerek sökelim. Körükler yana doğru çekildiğinde çıkacaktır. Bunların içini ve dışını güzelce nemli bir bezle silelim.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Fotoda gösterilen bir delik mevcut işte bu delik körükler vasıtasıyla havanın dışarı çıkmasını sağlayan kısım. Tozlanıp tıkanmış olabilir. Buraya hızlıca üfleyip temizleyebiliriz. Yada bir şiringaya su alarak bu kısımdan tanzikle verebiliriz. Bu delikten her iki taraftada vardır. Daha sonra fotoda diğer ok ile işaretlediğim kısımda yuvarlak yarım daire şeklinde bir plastik var. Bunu yavaşça yerinden sökün ve bu kısmı kolonya vb. şeyle güzelce temizleyin ve yerine takın.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Baştan beri nasıl sökme işini yaptıysak aynı şekilde yerlerine monte ediniz.


Alıntıdır...