Dişi diye aldıgınız sarı prensesler erkek çıkabilir. Çünkü bu tür litaratürde monomorphic species (yani disisi ve erkegi birbirinden ayrilamayan tür) olarak geçiyor. Çünkü gerçekten anal yüzgeç üst yüzgeç balığın yüzü anal yüzgeçteki sahte yumurtalar (yumurta benekleri) balığın rengi… vs bunların hiçbiri gerçekten cinsiyet açısından belirleyici degil. İpucu veriyor ama bunlara bakarak bu hayvan %100 dişidir denilemiyor.

Balıkların anal açıklıklarını kontrol etme yöntemi yani “Venting Yöntemi”. Balıklarda anal açıklık: anüs ile anal yüzgeç arasında oluyor. (Anal yüzgeç; balıgın alt tarafindaki tek olan yüzgeç hani üzerinde sarı benekler olan)

Şimdi ayrıma gelelim: dişilerdeki anal açıklık anüse göre oldukça büyük erkeklerde ise her ikisi de hemen hemen aynı boyda.


Femaleişi malerkek

Anal açıklığı kontrol ederken balıkları 30 sn’den fazla su üstünde tutmayın ve isterseniz bir büyüteç kullanın. Balıklari tutarken eliniz ıslak olsun. Bir de balıkların anal açıklık ve anüs ayrımı en net 4 cm üstü balıklarda kesin anlasılabiliyor

Bu bir dişi sarı prenses. Vent:anal açıklık (resim 1)


Bu bir erkek. Anüs ile vent (anal açıklık) aynı boyda. Üstteki dişi de ise vent çok daha büyük (resim 2)
Bu da bir dişi sarı prenses. Ağzına yeni yumurta aldığı için anal açıklığı normalden büyük (resim 3)