Balıklar için canlı yemin önemi (Artemia - Tubifeks)

Akvaryumunuz için canlı yemler balıkların iyi gelişmesinde ve üremesinde çok önemli yere sahiptir. Kaliteli markaların canlı yeme alternatif olarak piyasaya sürdükleri yemler bile canlı yemin yerini tutmaz. Yemde markanını yanısıra balıkların gelişimi için canlı yemler önemlidir. Balıkların canlı yemi iştahla tüketmesi görülmeye değerdir ve keyif vericidir.

Malesef ülkemizde canlı yem çeşidinin az oluşu ve kötü koşullarda satılması akvaristler için büyük bir sorun. Canlı yem kullanmamak pek çok kişi için bu sorunun çözümü olmuş malesef.

Ülkemizde canlı yem denildiğinde akla gelen ilk yem Tubifeks kurtlarıdır tavsiye edilir. Bu kurtlar genellikle kirli suların çamurlu zemininde yaşarlar. Bu nedenle akvaryuma hastalık taşıma riskleri vardır. Bu risk yemin satışa dek saklandığı koşulların kötü oluşuyla artar. Eğer akvaryum sahibi de yemin kullanımında hatalar yaparsa akvaryumda sorun yaşanması kaçınılmaz olur.

Herhangibir akvaryumcudan alınan Tubifeksin yeni gelmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Kurtlar 3-5 gün içerisinde içlerindeki çamuru atacaktır. Bu aşamadan önce kullanılmaları hastalık riskinin yüksek olduğu dönemdir. Damla damla akan su altında bir hafta beklemiş tubifeks kurtları temiz kabul edilebilir.

Tubifeks kurtları uygun şekilde hazırlandığı taktirde canlı doğuran balıklarda ve Tetra türlerinde genelde sorun yaratmazken çiklitlerde kullanılmaları tavsiye edilmez.

Artemia salina canlı yemler içerisinde en değerli olanıdır. Larva iken tüm türlerin yavrularında erişkin Canlı Doğuranlar ve Tetra’larda kullanılabilir. Yumurtaları kapalı tüpler veya kutular içinde satılır hastalık taşımaz. Soğuk ve karanlık ortamda saklandığında yıllarca bozulmadan kalırlar. İhtiyaç duyulduğunda yumurtalar iyi havalandırılan 26-28 C ‘de tuzlu su içerisinde 24-48 saat bekletilip larva haline getirilirler. Erişkin halleri büyük balıklar özellikle çiklitler için idealdir ancak erişkin halini bulmak çok zordur. Artemia özellikle balıklardaki kırmızı rengi kuvvetlendirir.

Su piresi yağmurlu mevsimlerde toprak alanlardaki su birikintilerinde faaliyet gösterir. Bu nedenle tüm yıl elde edilmeleri mümkün değildir. Hemen tüm balık türleri tarafından tüketilen su piresi balıkların renklerini de parlaklaştırır.

Beyaz kurtlar yüksek yağ içerikleri nedeniyle dikkatle kullanılması gereken kondüsyon kazandırıcı yemlerdir. Evde hazırlanan düzeneklerde üretilebilirler. Ancak üretime başlamak için beyaz kurt temin edilmelidir. Az sayıda hobicinin elinde bulunan bu kurtlar malesef akvaryumcularda satılmamaktadır.

Toprak solucanı çiklit besleyenler için iyi bir alternatif olabilir. Nemli topraklarda özellikle yağmur sonrası kolayca bulunabilen bu solucanlar içlerindeki kumu atabilmeleri için dibinde kuruyup ölmeyecekleri kadar su bulunan bir kapta bir gün süreyle bekletilmelidir. Daha sonra balıkların boyuna göre bütün veya kesilerek verilir.

Canlı yemler seçimi ve hazırlığı doğru yapıldığında artıları eksilerinden fazla olan bir yem çeşididir. Bu yemlerin kullanımıyla ilgili bilgiler edinmek yerine “ hastalık yapar akvaryumu kirletir ” düşüncesiyle kullanmamak pek çok hobicinin akvaryumculukta ilerlemesini engellemektedir.