Betta Splendens;son derece dayanıklıbakımı kolay ve gösterişli bir balıktır.Kökeni Tayland a dayanır.Yetişkin erkek Betta nın boyu 7-8 cm ye ulaşır.Sevdiği ph aralığı 7-75tir.

Ağırlıklı olarak canlı yemlerle beslenirler.Özel solunum sistemleri sayesindegeniş hacimli fanuslarda da oksijen sıkıntısı yaşamaz.Ancak suyun ısısının 20-28 derece olmasına dikkat edin.20 derece altında hayvanın hareketleriyem yemesi vs azalır.On günde bir bitkisel yemler vermenizhayvanın yararına olur.

Bettasanıldığının aksine sakin bir balıktır.Sadece iki erkek yan yana gelirse birbirlerini öldürebilirler.(Ayrıca üreme zamanı dışında dişiyi de öldürebilirancak dişiler beraber bakılabilir).

Bettaların üretilmesi çok kolay değildir.Öncelikle dişi ile erkek ayrı bölmelerde birbirlerini görecek şekilde bir süre bekletilecek.Bu süreç içinde dişinin karnı şişecekkarnının altında bir şişlik olacak ve erkek de su yüzeyine köpük yuva yapmış olacak.Bunlar gerçekleşmeden dişiyi erkeğin yanına koymanızdişinin ölmesine sebep olabilir.Erkek dişiyi sarıp yumurtaları alıp yuvaya yerleştirir.Bu esnadan sonradişiy mutlaka ayırın.

Yavrular 15 cm olunca ayrılmalıdırerkek olanlar kavga etmeye başlayabilir.

Betta ların çok hassas kuyrukları vardır.Bu yüzdenonun kuyruğuna zarar verecek başka familyadan balıklarla beraber bakılmamasını öneririm.Özellikle kaz ciğerinden yapılan granül yemleri çok severler.Haftada bir iki gün canlı yem de verebilirsiniz.

Alıntı