Latince Adı: Procambarus alleni

Habitatı ve Anavatanı:
Amerika/Florida'ya özgü bir türdür. Mevsimsel olarak kuruyan bataklıklarda bulunur.


Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul. Karides içerikli yemleri çok sever bunun yanında bitki ile de beslenir. Pek çok akvaryum bitkisini yer.


Davranış Biçimi
: Aşırı nüfuslu akvaryumlarda balıkları yakalayabilir hasta hareketsiz balıkları da yakalayıp yer.


Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.


Üreme: Erkeklerin kıskaçları daha uzun ve daha renklidir. Üremeye hazır olduklarında belli bir süre ortadan kaybolurlar. Daha sonra yumurtalar dişiye yapışık şekilde tekrar ortaya çıkarlar. Erkeği ayırmak gereklidir. Dişi 1 aylık yumurta taşıma süresince yem yemeyeceğinden daha önce çok iyi bir şekilde besiye çekilmiş olmalıdır. 50'ye yakın yavru çıkar artemia ile beslenecek boydadırlar. Eğer akvaryumda yeterli taban alanı yoksa birbirlerini yiyebilirler.


Sıcaklık: 18-22 °C


En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm


Su Sertliği:
Orta - Sert


pH: 7.5 - 8.5


Genel Yorum:
Ömürleri 2-3 yıl kadardır. Akvaryum hava taşı ile iyi havalandırılmıyorsa su dışına çıkabileceği yer olması gerekir aksi taktirde boğulurlar. Amonyak ve nitrit sıfır nitratın ise oldukça az olması gereklidir. Elinizi çok sert bir şekilde kıskaca alabilirler.


Bilgilerin Açıklaması

Davranış Biçimi:
Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.

Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.

En Fazla Büyüdüğü Boy:
Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.

En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.

Zorluk Seviyesi:
1 en kolay yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.