Isparta yöresi YemekleriIsparta Yemekleriısparta yöresel yemekleriIsparta Yemek Tarifleri

Isparta Yöresine Ait Yemekler Ve Tarifleri


Samsa Tatlısı


Malzemeler:

200 gr milföy hamuru

1/2 su bardağı toz badem

2 yemek kaşığı şeker

1 adet yumurta beyazı

350urubu için:

3.5 kahve fincanı şeker

2 çay bardağı su

1/2 adet limonun suyu

Hazırlanışı: Bir kapta badem şeker ve yumurta beyazı karıştırılır. Milföy hamuru 2 mm kalınlığında açılıp hazırlanan bademli karşım ortasına uzunlamasına yayılır. Hamur rulo şeklinde sarılır. 45 dakika dinlendirilen hamur küçük parçalar halinde kesilir tepsiye dizilir ve 180 derece fırında 45-50 dakika pişirilir. Diğer tarafta şeker su ve limon suyu ile şurup hazırlanır. Fırından çıkan sıcak hamurun üzerine şurup dökülür. Soğuduktan sonra servis edilir.

Bazdırma

Maya un tuz ve su yoğrulur. “Miniyet” denilen uzunca ve gözleri olan bir tahtanın içine mayalanan hamur parça parça konur ve bezelere bölünür. Bezeler elle yirmi santim çapında açılır. Saç üzerinde pişirgeçle pişirilir.

SIRMA TATLISI

Bu tatlı bütün meyvelerle yapılabilir. Örnek olarak eriği seçecek olursak erikler yıkandıktan sonra bir kazanda kaynatılır. İyice pişen erikler bir kevgire alınır ve kevgirden ezilerek geçirilir. Bir sininin üstüne elde edilen marmelat dökülür. Sinide iyice yayılır. Birkaç gün sinide duran erik marmeladı kurur. Siniden alınır ve parça parça kesilerek yenir. Dürüm yapılarak yenen sırmanın içine isteğe göre şeker de konulabilir.