Burdur gezilecek yerler
Burdur tarihi güzellikler
Burdur coğrafyası


Burdur İl Plaka No : 15
Burdur Nufusu : 251.181
Burdur Yüz Ölçümü : 7.835
Burdur İlçe Sayısı : 11

Akdeniz Bölgesi'nde Güneybati Anadolu'nun Göller Bölgesinde yer alan Burdur kuzeyde Afyonkarahisar ısparta ve Denizli doğuda Isparta batıda Denizli güneyde ise Muğla ve Antalya illeri ile çevrilidir.

Bir çöküntü alanında bulunan il toprakları genel olarak engebeli bir plato görünümündedir. Büyük bölümü Antalya ilinin batısındaki yaylalar bölgesinde yer almaktadır. Yüzey şekli İl topraklarını çevreleyen dağlar ve aralarına sıkışmış düzlükler güney ve güneydoğudaki taban kesimi ovalık engebeli platodan oluşmuştur. Bölgeye engebeli bir yapı kazandıran dağların büyük bölümü Batı Torosların uzantılarıdır. Dağlar Akdeniz'den gelen yağmur bulutlarının iç kesimlere sokulmasına engel olur. En önemli dağları; güneyde Boncuk Dağları Elmalı dağı Beydağları ve katrancık Dağı doğuda Kuyucak ve dedegöl Dağları kuzeyde karakuş Dağları batıda ise Acıgöl ve Eşeler Dağlarıdır. Dağların arasında eski kapalı havzaların dolması ile oluşmuş dar ve derin boğazlarla birbirlerinden ayrılan ovalar bulunmaktadır. Bu ovaların başlıcaları Burdur Ağlasun Bucak Tefenni Gölhisar ve Yeşilovadır.

Burdur'da Dalaman Çayı dışında denize ulaşan akarsu yoktur. İrili ufaklı bazı dere ve çay niteliğindeki akarsuların bir bölümü göllere dökülürken bir bölümü de düdenlerde kaybolur. İl toprakları Burdur Gölü'ne dökülen Alakır Burdur Kıravgaz ve askeriye çayları kestel Gölü'ne dökülen Arvallı Çayı Aksu'ya dökülen Başköy Çayı ve Akdeniz'e dökülen Dalaman Çayı tarafından akaçlanır.

İLÇELER:

Burdur ilinin ilçeleri; Ağlasun Altınyayla Bucak Çavdır Çeltikçi Gölhisar Karamanlı Kemer Tefenni ve Yeşilova' dır.
Ağlasun: İl merkezine 32 km. uzaklıkta "Sagalassos Antik Kenti" ile Burdur'un en önemli turizm çekiciliği olan ilçelerinden biridir. İlçede yeraltı sularının bolluğu nedeniyle alabalık tesisleri yaygındır. İlçede 2276 m. yüksekliğinde Akdağ dağcılık ve dağ-doğa yürüyüşü için çok elverişlidir.

COĞRAFYA
Burdur Akdeniz Bölgesinin iç kısmında ve Göller Yöresi adı verilen bölgede yer almaktadır. Güneyde Antalya Batıda Denizli Güneybatıda Muğla Doğu ve Kuzeyde Isparta ve Afyon illeri ile çevrilidir. Burdur kışları soğuk ve yağışlı yazları sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. İlde çok sayıda göl ve orta boy akarsu bulunmaktadır. Türkiye'nin önemli göllerinden olan Burdur Gölü her türlü su sporları için elverişlidir. İlin diğer bir gölü Salda Gölü'dür.

Burdur kışları soğuk ve yağışlı yazları sıcak ve kurak bir iklime sahiptir