Antalya Kıyı Turizmi
Antalya'daki Plajlar
Antalya'da Denize Girilebilecek Yerler


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Türkiye'nin en önemli turizm merkezi olan Antalya’nın kıyılarının uzunluğu girinti çıkıntı dahil 640 düz hat 500 km’dir. Antalya'nın batı kıyılarında dağların denize dik inmesi nedeniyle deniz derindir ve plajlar süreklilik göstermez. Ancak Kemer Tekirova Kumluca
Finike Demre ve Kaş kıyılarında iyi olanaklı tabii plajlar vardır. Ayrıca Beldibi Plajları Göynük Sahilleri ile Kemer Tekirova Olympos ve Kolindonya burnundan Xanthos'a kadar olan sahillerde turizm için gerekli bütün tabii unsurlar bulunmaktadır. Konyaaltı ve Reşat Adası Plajları da Antalya'nın batısında yer alır. İlin doğu kesiminde ise dağların denize paralel uzanmasıdağlarla deniz arasında bir ova oluşumunu sağlamış böylece Antalya'dan başlayıp Side ve Gazipaşa yakınlarına kadar ince kumdan meydana gelen muhteşem plajlar olmuştur. Lara Karpuzkaldıran Belek Kundu plajları Antalya'nın doğusunda yer alan plajlardandır.

Kleopatra Plajı


Uzunluğu 2 km. olan plaj Alanya'nın batısında yer alır. İnce kumlu alabildiğine geniş bir plajdır.Kleopatra'nın bile banyo yaptığı söylenen bu plajın bir özelliği de denizin sığ olmasıdır.

İncekum Plajı

Alanya'nın yaklaşık 20 km. batısında çamlık doğal ince kumlardan oluşan güzel bir plajdır. Çadır kampı yapılabilecek alan mevcuttur.


Doğu Plajı


Alanya'nın doğusunda Antalya-Mersin karayolu üzerindedir. Keykubat Plajı ile bunun 14 km’lik sahil uzantısından oluşur. Sahil
boyunca plaj tesisleri bulunmaktadır.


Ulaş Plajı


Antalya-Mersin karayolu üzerinde Alanya merkezden batıya doğru 6 km. uzaklıkta bulunmaktadır Ulaş Plajı'ndaki "Karayolu Ulaş Dinlenme Parkı" sahil yolunu takip eden arabalı yerli ve yabancı turistlerin dinlenme yeri olarak düşünülmüş ve bu amaçla yapılmıştır.

Sorgun Plajı

Antalya'nın en güzel plajlarındandır. Manavgat'a giderken güneye inen yoldan yaklaşık 6 km. gidildiğinde ulaşılan şirin doğal bir plaj ve sahildir.


Koru Plajı


Gazipaşa'nın Koru Mahallesi'nde bulunan bu plajda deniz; kendi kendini filtre eden tek deniz olma özelliğine sahiptir. Üç doğal havuzu vardır Bunlardan iki doğal havuz özellikle yeni yüzme öğrenenler için idealdir.
Gazipaşa' ya 3 km. uzaklıkta İskele Plajı ve Kahyalar beldesinde de Kahyalar Plajı vardır.


Lara Plajı

Antalya'nın 12 km. doğusundadır. Kumu gayet ince olup çam ormanları ile kaplıdır. Halka açık plajları yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılayacak gazinoları ve soyunma kabinleri vardır.


Karpuz Kaldıran Plajı

Lara Plajı'nın batısında Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü yerdedir. Askeri dinlenme kampı olarak kullanılan plajın kumu çok ince denizi sığdır.


Adalar Plajı

Karaalioğlu Parkı'nda kayalık bir plajdır. Yeme içme ihtiyacının karşılandığı gazinosu ve soyunma kabinleri vardır.


Mermerli Plajı

Mermerli Parkı'nın altında olan plajın soyunma kabinleri ve duşu vardır.


Konyaaltı Plajı

Antalya'nın 3 km. batısında yaklaşık 1.5 km. uzunluğunda kum çakıl karışımı bir plajdır. Belediyenin yaptırıp işletmeye açtığı halka açık plaj tesisleriyle yeme içme ihtiyacına cevap verebilecek gazinolar pansiyonlar ve oteller vardır


Reşat Adası Plajları

Eskiden Sultan Reşat'ın mesire yeri olan plaj Antalya'nın 15 km. kadar batısında Kemer yolu üzerinde etrafı ormanlarla kaptı tabii bir plajdır.


Kemer Plajı


Kemer'de Beldibi mevkiinden başlayıp Tekirova'ya kadar olan bölüm genellikle ince kumlardan oluşan doğal bir plajdır.
Kemer merkezde Belediye Plajı yat limanı yanındaki Ayışığı Plajı ve Phaselis Plajı denize girenler tarafından tercih edilen plajlardandır.


Phaselis Plajı

Tarih dağ deniz orman sığ bir koy ve ince kumun birleşmesiyle meydana gelen eşine az rastlanır güzellikte bir plajdır.


Tekirova Kıyıları


Kayalık ve kumsal kıyıları vahşi tabiat güzellikleri ve nefis kokulu portakalları ile dikkat çekmektedir.


Finike Sahilleri


İnce kumları ve güzel manzarası ile Akdeniz sahillerinin tabii plajlarına sahiptir.


Adrasan Kıyıları


Antalya'nın doğal bir limanı olup kayalık ve ince kumlu doğal plajlara ve güzel bir manzaraya sahiptir.


Patara Kumsalı


Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Patara (Ovagelemiş) Kaş-Fethiye yolu üzerinde ilçe merkezine 45 km. uzaklıktadır.
Patara Türkiye'nin en geniş (800 m.) ve en uzun (15 km.) kumsalıdır. Akdeniz'de yaşayan 5 ayrı deniz kaplumbağası türünün ikisi Caretta caretta (Atlantik Okyanusu’na mahsus çok iri deniz kaplumbağası) ve Chelonia mydas (yeşil kaplumbağa) Antalya sahillerinin 17 bölgesini yumurtlama kumsalı olarak kullanmaktadır. Belek Manavgat Tekirova Çıralı Olympos Adrasan
Kumluca Kale (Demre) kumsalları da birinci dereceden deniz kaplumbağası yumurtlama sahasıdır. Deniz kaplumbağası popülasyonu Patara kumsalının Eşen Çayı ağzının doğusundan başlayarak doğuya Gelemiş köyüne doğru antik kentin önündeki
kumsalın doğu ucundaki dağlık kısmına kadar devam eder. Yaklaşık 7 km. uzunluğunda olan bu kumsal çok ince ve temiz bir kum ihtiva etmektedir.