Dişlerde renk değişimi hastalık habercisi

Estetik açıdan yarattığı sorunun yanı sıra dişlerdeki sararma ya da renk değişimleri hastalık habercisi de olabilir.Dişte soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklere karşı oluşan ağrı ve hassasiyetlerin de yeme sırasında oluşan ağrıların da iltihaptan kaynaklanabileceğini belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu dişlerdeki renk değişiminin de dikkate alınması gerektiğini söyledi.

İltihap belirtisi olabilir

"Dişlerde meydana gelen aşırı renk değişimleri de iltihap belirtisi olarak algılanabilir" diyen Kışlaoğlu şunları söyledi:
"Dişin mine ve dentin tabakalarının altında pulpa olarak adlandırılan dişin canlılığını sağlayan damar ve sinirlerin bulunduğu bölüm vardır. Dişin kuronunda pulpa odası adını alan bu bölüm diş köklerinin sonuna kadar uzanmaktadır. Pulpanın herhangi bir sebeple iltihaplanması durumunda dişin sinirinin alınarak kanalların sterilize edilip ardından doldurulması gerekmektedir. Kanal tedavisi canlı dişlerde tek seansta canlılığını yitirmiş dişlerde de genellikle iki seansta uygulanmaktadır.”