Diş tedavisinde yeni trend: Tom Cruise modeli

Tom Cruise'un kullanımı ile gündeme gelen şeffaf plaketler Türkiye'de de diş tedavisinde uygulanmaya başlandı.AA'nın haberine göre Ortodonti tedavisinde Hollywood'un ünlü isimlerinden Tom Cruise'un kullanımı ile gündeme gelen şeffaf plaketler artık Türkiye'deki hastalara da uygulanabiliyor. İKÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Uysal: "Sosyal statü bakımından dişler çok önemli gençlik filmlerine bakarsanız diş teli çirkinlik algısı olarak kullanılıyor. Artık lingual yöntem ve şeffaf plaklarla başarılı tedaviler gerçekleştirilecek" diye konuştu.

Fakültenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Tancan Uysal diş tellerinin çocukların yanı sıra artık güzel gülümsemek isteyen yetişkinler tarafından da sıkça kullanıldığını belirtti. Geleneksel tedavilerin hayat kalitesini bozabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Uysal ortodonti hastalarının rahat konuşmayı engelleyen yaralara neden olan ve estetik görünmeyen diş telleri nedeni ile sıkıntı çektiğini söyledi.

Çalışan insanların da ortodonti tedavisine ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tancan Uysal "Bu insanlar sosyal yaşamda da aktif rol alıyorlar. Öğretmenlik şarkıcılık ya da spikerlik yapıyor olabilir. Gülümsediklerinde karşı tarafın algısında olumsuzlukla karşılaşıyorlar bu da insanları diş tellerinden soğutuyor" şeklinde konuştu.

Estetik çözüm yolları aranıyor

Hastaların memnuniyetsizliğini gidermek amacı ile arayışa başladığını dile getiren Prof. Dr. Uysal dünyada diş hekimlerinin artık "şeffaf plakları" ele aldığını estetik tedavi sağlayan bu yöntemin ünlü Hollywood yıldızı Tom Cruise eile gündeme geldiğini söyledi. Braket takmak istemeyen hastaların bu yöntemle dişlerin üstüne takılan şeffaf plaklardan yararlandığını anlatan Prof. Dr. Uysal şunları söyledi:

"Hasta bu plakları ağzına takınca karşıdan fark edilmiyor çünkü şeffaf. Hastanın dişleri 1-15 yılda düzelecek duruma geliyor. Dişte gelişme sağlandıkça 15-20 günde bir plakları değiştiriyoruz. Ülkemizde bu tedavi daha yeni uygulanıyor. Ortodonti tedavisinde dünya ile rekabet edebilecek durumdayız. Kliniklerimizde hem lingual hem de şeffaf plakları uygulamaya başladık yeni tedavilerde biz de varız."

Yapımı da bakımı da kolay

Şeffaf plakların hijyeni sağlama konusunda da avantaj sağladığına değinen Prof. Dr. Tancan Uysal şu değerlendirmede bulundu: "Tellerle hijyeni tam sağlayamıyoruz çünkü söktüğümüzde dişlerin çevresinde beyaz lekeler görmeye başlıyoruz. İkincisi bu teller ile daha fazla kuvvet uyguluyorduk ve bu da dişlerin köklerinde erimelere sebep oluyordu. Sosyal statü bakımından dişler çok önemli gençlik filmlerine bakarsanız diş teli çirkinlik algısı olarak kullanılıyor. Artık lingual yöntem ve şeffaf plaklar ile başarılı tedaviler gerçekleştirilecek."

Plakların 24 saat hastanın ağzında kaldığını yemeklerden sonra rahatlıkla çıkarılıp dişlerin fırçalanabildiğini söyleyen Prof. Dr. Uysal yeni yöntemle ağızda yaraların oluşmadığını sadece çok hafif ağrıya yol açabildiğini belirtti. Şeffaf plakların laboratuvar ücretlerinin 6-7 bin lira civarında olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Uysal diş hekimi ücretinin de eklenmesiyle yöntemin oldukça pahalıya mal olduğunu Türkiye'de üretimin başlamasıyla ortodonti tedavisinin hem daha estetik hem de uygun fiyatlı hale geleceğini dile getirdi.