Doğru ağız ve diş bakımı diş hassasiyetini önlüyor

Sıcak soğuk tatlı ya da ekşi yiyecek ve içecekler tüketildiğinde sızlama ya da ağrı şeklinde belirti veren diş hassasiyetini doğru diş bakımıyla önleyebilirsiniz.
Halk arasında ağız ve diş sağlığına yönelik en sık rastlanan problemlerden birisi de diş hassasiyetidir. Peki çoğu zaman sıcak soğuk tatlı ekşi yiyecek ve içeceklerin tüketimiyle belirti veren diş hassasiyeti nasıl tedavi edilir? İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cenker Koyuncuoğlu diş hassasiyeti ve tedavi yöntemlerine yönelik önemli bilgiler verdi.
Diş hassasiyeti neden olur

“Diş hassasiyeti; dişler fırçalanırken sıcak soğuk tatlı ekşi yiyecek ve içecekler tüketildiğinde hatta soğuk havalarda rahatsızlık sızlama ve ağrı şeklinde kendini gösterir” diyen Yrd. Doç. Dr. Cenker Koyuncuoğlu diş hassasiyetinin dişlerin hatalı fırçalanması dişlerde oluşan çatlaklar ve kırıklar diş eti çekilmeleri yeni yapılan dolgu diş beyazlatma işlemi diş yüzeyi temizliği ve kök düzleştirmesi gibi tedaviler sonrasında ortaya çıkabileceğini ifade etti.
Tedavi için neler yapılabilir

Yrd. Doç. Dr. Koyuncuoğlu diş hassasiyeti tedavisiyle ilgili ise şöyle bilgi verdi:
“Öncelikle diş hassasiyeti nedeniyle gelen hastanın sorunu diş hekimi tarafından tespit edilir. Basit vakalarda hekimin önereceği hassasiyet giderici diş macunu kullanılarak sorun giderilebilir. Bu aşamada mutlaka beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmeli aşırı sıcak veya aşırı soğuk gıdaların tüketilmesinden uzak durulmalıdır. Ayrıca gazlı ve asitli içeceklerin tüketimi en aza indirilmeli bu maddelerin alınmasından sonra ağızdaki asit seviyesinin dengelenmesi için su içmeye özen gösterilmelidir.
Daha ileri vakalarda klinik uygulamalar ön plana çıkmaktadır. Flor hassasiyet giderici ajanlar ve lazer uygulamaları yapılabilir. Dişte ve kök yüzeyinde madde kayıpları varsa uygun dolgu malzemeleri kullanılarak açık dentin yüzeyleri kapatılır. Ayrıca uygun vakalarda açığa çıkan kök yüzeyleri ağzın başka bir bölgesinden alınan diş eti ile kapatılarak diş hassasiyetin önüne geçilebilir.”
“Tekrarlayan diş hassasiyetini önlemek için günde 2 kez yumuşak kıllı bir diş fırçası ve flor içeren bir diş macunuyla dişler fırçalanmalıdır. Ayrıca günlük olarak diş ipi/arayüz fırçasıyla dişleri ara bölgeleri temizlenmelidir” diyen Yrd. Doç. Dr. Cenker Koyuncuoğlu"Ağız bakım ürünlerinin hatalı kullanımıyla (travmatik fırçalama) sert fırça ve aşındırıcı diş macunları kullanımından kaçınılmalı daha ileri problemlerin önüne geçmek için mutlaka düzenli olarak diş hekimine gidilmelidir” önerilerinde bulundu.