Çürükleri engelleyen 10 öneri

İnsan sağlığında oldukça önemli bir yeri olan ağız ve diş bakımını bu 10 basit öneriyi uygulayarak olması gerektiği gibi yapabilir çürüklerden kurtulabilirsiniz.Güzel ve sağlıklı dişlerin estetik avantajlarının yanı sıra genel vücut sağlığımıza da olumlu etkisi olduğunu vurgulayan Bakırköy Hospitadent Başhekimi Dt. Selma Kurtoğlu “İhmal edilen küçük bir çürük; kalp-damar hastalıklarına romatizmaya ülsere böbrek ve karaciğer sorunlarına hatta kansere bile neden olabilmektedir.
Ağız ve diş sağlığının öneminin farkındalığında olan ülkelerde diş hekimine 6 ayda bir gitme zorunluluğu varken ülkemizde böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte 2 yılda bir diş hekimine gidilmektedir. İleride oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ağız ve diş bakımını düzenli yapmak koruyucu ve önleyici tedavileri yaptırmak esastır“ diye konuştu.
Temel noktalara değinen Dt. Selma Kurtoğlu ağız ve diş bakımında çürükleri önlemenin 10 temel yolunu açıkladı...
- Düzenli diş fırçalamak diş ipi kullanmak ve gargara yapmak
Diş ipi çok yaygın olmamakla beraber diş temizliğini tamamlayan işlemdir. Dişler ne kadar iyi fırçalansa da ara yüzler ve protezlerin altı diş ipi yardımıyla temizlenir. Yapılan istatistiklere göre plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş fırçalamanın etkisi %66 iken plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş ipinin rolü %34 olmaktadır. Günde 1 defa mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.
- Dengeli beslenmek
Beslenmede ilk prensip vücut için gerekli her türlü protein vitamin mineral karbonhidrat gibi tam besinlerin dengeli bir şekilde alınmasıdır. Bu dengeyi bozacak her türlü alışkanlık genel sağlığımızı nasıl olumsuz etkiliyor ise diş sağlığımızı da olumsuz etkileyecektir.
- Sert besinlerin kabuğu dişle kırılmamalı
Çünkü bu besinlerin kabuğunu kırmaya çalışmak diş minesine zarar veriyor.

- Havuç elma gibi lifli ve çok sert besinleri yemek bir nevi diş fırçası görevi üstlenerek dişleri temizler ve güçlendirir.
- Şeker çikolata lokum gibi gıdalardan sonra dişlerin özellikle fırçalanması veya bol su ile çalkalanması gerekmektedir.
- Özellikle çocukluk çağında dişlerin çıkması ile birlikte azı dişlere fissür örtücü uygulanması çürükleri önlemektedir.
- Şekersiz sakız çiğnemek dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.
- Asitli içecekler yerine doğal meyve suları veya maden suları tercih edilmelidir.
- Düzenli diş hekimine giderek belirli aralıklar ile panoramik röntgen çektirerek çürük kontrolü yapılmalıdır.
- Flor uygulaması ile dişler güçlendirilmelidir.