Diş Eksikliği Erken Yaşlandırıyor

Hekimlerin hiçbir dişin çekilmesini önermediğini çürüyen dişlerin mutlaka dolgu kanal tedavisi ile kurtarılması gerektiği belirtildi.

Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal çekilen diş alanında oluşan boşluğun implant ya da protez gibi işlemlerle doldurulmaması halinde çene kemiğinin eriyerek yaşlı bir yüz görüntüsü oluşturmaya başlayacağı uyarısında bulundu.

"Çok basit çürükler nedeniyle diş çekimini kasaplık olarak değerlendiriyorum" diyen Uysal her zaman dişin kurtarılması taraftarı olduklarını vurguladı.

Uysal herhangi bir nedenle dişin çekilmesiyle birlikte oluşan boşluğun sağ ve solundaki dişlerin yavaş yavaş eğrilmeye yukarıdaki dişin ise aşağıya doğru uzamaya başladığını ifade etti.

Dişin çene kemiğinin korunmasına neden olduğuna dikkati çeken Uysal şöyle konuştu:

"Bu boşluklar doldurulmadığı zaman her geçen gün telafisi imkansız hale geliyor. Bu kötü bir durum. Dişler çene kemiğini koruyan varlıklar. Dişin çekilmesiyle birlikte dişlerin üstüne gelen baskılar nedeniyle çene kemiği eriye eriye yaşlı yüz görüntüsü oluşmaya başlıyor.

Dişi olmayan kişilerin protezlerini çıkardıklarında dudaklarının üst üste geldiğini görebiliyoruz. Diş çekildiği zaman mutlaka o boşluk implant protez gibi işlemlerle doldurulmalı. Her bir diş çekiminden sonra mutlaka o boşluklar en ideal şekilde kapatılmalı."