Ağız kokusundan kurtulmak bu kadar basit

Fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlanan beslenme sonrası ya da sabah uyandığınızda oluşan ağız kokusundan kurtulmak için yapabilecekleriniz...


İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yrd. ve Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman ağız kokusunun önüne geçebilmenin yolları konusunda bilgiler verdi.
Beslenme sonrasında ve sabah uyandığımızda oluşan ağız kokusunun fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlandığını ve bir hastalık belirtisi olmadığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman bu gibi durumlar dışında meydana gelen ağız kokusunun diğer hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabileceğini ve patolojik ağız kokusu olarak tanımlandığını belirtti.
Karaduman sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların şeker hastalığı (aseton kokusu gibi) ve karaciğer yetmezliği gibi birçok sistemik rahatsızlığın ağız kuruluğunun yetersiz ağız hijyeninin (dişleri düzgün fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak) tütün ve alkol ürünlerinin diş eti hastalıkları ve diş çürüklerinin ağız kokusunun sebepleri arasında yer alabileceğini de sözlerine ekledi.
Patolojik nedenli ağız kokusu için diş hekiminin yönlendirmesi ile hastaların uygun tedaviyi olması gerektiğini belirten Karaduman fizyolojik kaynaklı olarak meydana gelen ağız kokusunun önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gereken noktaları belirtti.
Fizyolojik ağız kokusunu önlemenin yolları

- Gece yatmadan önce ve sabah kalkınca dişler mutlaka en az iki dakika fırçalanmalıdır.
- Dil yüzeyine yerleşen bakteriler tükürük ve besinlerden gelen proteinleri ağız kokusunun sebebi olan bileşiklere parçalar. Bu nedenle mümkün olabildiği kadar dışarıya çıkarılan dilin arka kısmından başlayarak öne doğru süpürme hareketi ile dil fırçalanmalıdır. Ayrıca dil kazıyıcılarıyla da dil temizliği sağlanmaktadır.
- Ağız gargaraları tek başlarına ağız kokusunu önleyemezler. Özellikle alkol içeren gargaraların ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusunu artırabileceği ileri sürülmektedir.
- Diş fırçalama ve gargara işleminden sonra “diş ipi - diş arası fırçası” ile fırçalamaya destek olunmalıdır.
- Çinko içeren macunların gargaraların ve sakızların kullanılması ağız kokusunu önleyebilir.
Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman tüm bu aşamaları izleyen ancak yine de ağız kokusundan kurtulamayan kişilerin muhakkak halitosis merkezlerinde muayene olarak ağız kokusu nedenlerinin belirlenmesi gerektiğini eğer kişinin ağız kokusu nedeni patolojik nedenli ise diş hekimi tarafından ilgili branşlara yönlendirilebileceğini belirtti.