Diş Hekimi Said Mirza Kızmaz Ramazan ayında ağız kokusunu önlemek için yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi:

Diş Sağlığı
“Öncelikle iftardan ve sahurdan sonra dişlerimizi kesinlikle fırçalayacağız. Bunu unutmuyoruz. Bununla beraber diş etleri ile dişlerimizin arasındaki yemek artıklarını mutlaka temizlemeliyiz. Yine aynı şekilde ağız gargaraları kullanarak hem ağız hijyenini hem de ağız kokumuzu daha iyi tutabiliriz. Özellikle protez kullanan hastaların ramazan ayı içerisinde protezlerin etrafında ve içlerinde yemek birikimine bağlı olarak bakteri birikimi ve koku birikimi daha fazla olmaktadır. O yüzden protez kullanan hastaların ağız temizliklerine ramazan ayında daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir.”

Kızmaz beslenmeye de dikkat çekerek “Ramazan ayında özellikle iftarda ve sahurda asitli yiyeceklerden mutlaka kaçınmamız gerekiyor. Bu hem vücut sağlığımız için hem diş sağlığımız için çok önemlidir. Bununla beraber ramazan ayında daha fazla tüketilen şekerli tatlı yiyeceklerin de diş sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkileri vardır. Bunun önüne geçmek için mutlaka bunları azaltmakla beraber dişlerimizin bakımını da bunları yedikten sonra daha iyi bir şekilde yapmamız gerekmektedir” dedi.

Alıntı