Ağız ve diş sağlığı uzmanları diş hassasiyetine karşı diş fırçanızı doğru seçmenizi pütürsüz diş macunu kullanmanızı en önemlisi de asitli içecekleri az tüketmeyi tavsiye ediyor.

Dişlerinizde sıcağa-soğuğa tatlı veya ekşi gıdalara diş fırçalamaya karşı keskin ve derin bir ağrı hissediyorsanız diş hassasiyetiniz var demektir.

Dişlerin sıcağa-soğuğa tatlı veya ekşi gıdalara diş fırçalamaya karşı keskin ve derin bir ağrı veren diş hassasiyeti dikkate alınması gereken bir diş sağlığı problemi.

Dişlerde hassasiyetin en çok (çürük ve eski dolgular dışında) dişeti çekilmesi ile açığa çıkan kök yüzeylerinden kaynaklandığını belirten Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu diş hassasiyetine karşı diş fırçanızı doğru seçmenizi pütürsüz diş macunu kullanmanızı en önemlisi de asitli içecekleri mümkün olduğunca az tüketmeyi öneriyor.

Dişin en önemli tabakası olan ikinci tabakanın mine ve kök yüzeyini kaplayan özel tabaka ile kaplandığını anlatan Dr. Kışlaoğlu diş hassasiyetinin sebebi dişin sinirine mikron düzeyindeki kanalcıklar aracılığıyla iletildiği üzerinde durulduğunu kaydetti.