Günümüzde diş hekimleri ileri tedavi yöntemleri ve yeni teknolojiler kullanarak dişleri çekmeden ağızda tutmak için büyük çaba göstermektedirler. Ancak tüm çabalara rağmen diş kurtarılamayarak çekilmek zorunda kalınmışsa artık bunun da kolayı var.. Gelişen tıp teknolojileri ışığında artık aynı anda çürüyen dişi çekerek yerine yeni bir diş monte edilebiliyor. Halk arasında “diş ekimi” tıptaki adıyla da “İmmediat İmplant” olarak bilinen yöntemle çekilen diş kökünün boşluğuna hemen implant yerleştiriliyor ve kişi böylece implant yerleştirilmesi için geçmesi gereken ortalama 3 aylık süreyi beklemek zorunda kalmıyor.

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Altuğ Serçe ‘diş ekimi’ ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Hem çekim hem ekim

“Biz diş hekimleri bir dişin çekilmemesi için maksimum çabayı göstermekteyiz. Ancak tüm bunlara rağmen çeşitli sebeplerle diş kayıpları yaşanabilmektedir. Bu can sıkıcı durumu telafi etmek amacıyla yıllardır sürdürülen çalışmaların sonucunda İmplant teknolojisinin geldiği son nokta hem hekimin hem hastaların yüzünü güldürmektedir. Bugün 3 haftalık bir süre içinde kaybettiğimiz dişin yerine aynı fonksiyonları gören İmplant üzeri proaaaler yapılabilmektedir. Tabii ki öncelikle dişi korumak ve kaybetmemek için gerekli bakım ve tedavi yöntemlerinden faydalanmak gerekir. Ancak diş çekilme pozisyonuna gelmişse bu kararı vermeden önce halk arasında “diş ektirmek” olarak da bilinen İmplant seçeneğini düşünerek dikkatli olmak gerekir. Çünkü dişin çekileceği seansta doku uyuşukken ikinci bir anesaaaiye gerek kalmadan dişi alıp çekilen dişin kökünün boşluğuna implantı yerleştirmek mümkündür.”


3 ay beklemeye gerek yok

“Bilindiği gibi İmplant titanyumdan ileri bir teknoloji ile üretilmiş diş kökü formundaki materyallerdir. Kısa bir süre öncesine kadar diş çekimi yapıldıktan sonra çekilen dişin boşluğunun kemikle dolması için en az 3 ay beklenir daha sonra implant yerleştirilir 2-3 ay gibi bir süre adaptasyon süresi olarak geçirilir sonra dişin formunda üst yapı şekillendirilirdi. Bu hastanın 6-7 ay gibi bir süre dişsiz kalmasına sebep olurdu. Bugün diş çekildiği seansta çekilen dişin boşluğuna implant yerleştirilmektedir. Hatta bugün özel bir tip implant kendi özel likidi içinde oksijensiz ortamda muhafaza edilmekte ve uygulanmaktadır. Doku proteinleri implantın özelliği sebebiyle implant yüzeyine hücum ederek çok daha çabuk iyileşme ve adaptasyon sağlanmaktadır. Sonuçta da birkaç hafta gibi kısa bir sürede kemiğin implantı kavrama oranı cihazlarla ölçülerek yeterli adaptasyon olup olmadığı tespit edilerek implant üzeri porselen kuronu bitirilmektedir. Tüm bu işlemler için ortalama 20 günlük bir süre yeterli olmaktadır.”