Kordon kanından elde edilen kök hücrelerden sonra şimdi de süt dişleri yirmi yaş dişleri ve ortodontik nedenlerle çekilen dişlerden de kök hücre elde edilebiliyor. Bu hücreler gelecekte bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere kök hücre bankalarında saklanıyor…
Kök hücrelerin en büyük özelliği doku üretme ve yenileyebilme potansiyellerinin olmasıdır. Kordon kanından elde edilen hücreler hematopoetik hücrelerdir ve bunların kan hücrelerine dönüşebilme eğilimleri vardır…
Süt dişinden elde edilen kök hücreler ise mezenkimal hücrelerdir ve kıkırdağa kemiğe kalp kas sinir hücre ve dokularına dönüşebilme potansiyeline sahiptir. Üst ön 4 ve alt ön 4 süt dişi hücre canlılığı açısından üstünlük göstermektedir. Yetişkin kök hücreleri gelişmiş ve farklılaşmış olduğundan süt dişinden elde edilen kök hücreler kadar farklı doku tipi oluşturma şansı olmamaktadır.
Çekilen süt dişlerinin özel bir kit ile korunması ve sonrasında içinde canlı kök hücre olup olmadığının kontrolü ile işlem başlıyor. Eğer canlı hücrelere rastlanırsa bunlar 196 derecede dondurularak endüstri standartlarında sıvı nitrojen tanklarında saklanmaya alınıyor.
Kök hücre saklama bu değerli hücrelerin ilerideki klinik uygulamalarda kullamak üzere saklanması işlemidir. Bu hücrelerin kalp hastalıkları Alzheimer Parkinson omirilik zedelenmelerine bağlı felçler gibi tedavisi zor hastalıkların tedavisinde potansiyel; aynı zamanda kemik yapılanması diş oluşturma dişeti çene hastalıkları ile kıkırdak yağ ve kas gibi birleştirici organları canlandırma ve oluşturma açısından umut vaat ettiği ortaya çıkmıştır.
Kök hücreleri kordon kanı hücreleri gibi kardeşlere ¼ anne babaya ½ oranında uyum sağlamaktadır.
Geleceğe dönük bir çeşit sigorta olarak kabul edilebilecek bu uygulama ülkemizde de hızla yaygınlaşmaktadır...