Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

  Diş Apsesi Nedir Tedavisi Nasıldır (Diş İltihabı)

  Diş apsesi (Dental abcess)


  Diş apsesi diş kökü ve çevre dokularını ilgilendiren kısa fakat ciddi süren bölgesel olarak ateş ve ağrıyla seyreden bölgesel (lokal) iltihaptır. Tedavi edilmezse osteit periostit selülit veya osteomyelit e dönüşür. Kronikleştiğinde radiküler kistlere dönüşür veya fistül vererek ağız mukozası veya yüz derisini deler ve dış ortama boşalır.  Diş Apsesi Oluşumu

  Genellikle diş çürüğü nedeniyle diş pulpasının iltihaplanması sonucu başlar. Pulpa iltihabı (pulpitis) dişin kök ucundan dişin kök ucu periodontium una yayılır. Ağrılı olan bu süreçte iltihap kök ucuna yayıldığı andan itibaren diş diaaa basınçlara hassastır. Dişe yapılan en ufak bir temas dahi ağrılıdır.

  Apse içindeki pü (iltihabi sıvı) akışkan olduğundan mukoza altındaki en zayıf alanlara yayılır ve yine zayıf bir noktadan mukoza veya deri yi delerek dış ortama açılır. Buna fistülizasyon (fistüle olma fistül verme) denir.

  Fistüle olmayan abseler şişlik olarak kalabilir. Bu durumda vücüt bunları epitel yal bir zarla çevirir ve içi iltihabi sıvı (pü)dolu çevresi iltihabi hücreler ve epitelle çevirili "kist" ler oluşur. Diş kökü kistlerine radiküler kist (kök kisti) adı verilir.

  Diş Apsesi Tedavisi


  Diş apsesi tedevisinde genellikle şu yol izlenir:

  1. Akut enfeksiyon un antibiyotikler le kontrolü

  2. Fistüle olmaya yakın bir apse söz konusuysa apsenin açılarak drene edilmesi ve dren uygulanması

  3. Enfeksiyon kaynağı olan diş in çekimi veya Endodontik tedavi (Kanal tedavisi) ile iltihap kaynağının tamamen kurutulması.

  Daha sonra hasta gerekli kontrollerine çağırılır. Apsenin tamamen boşaldığına kani olunduğunda direnin çıkartılması ve antibiyotik tedavisinin bitirilmesi.

  Diş Apsesi Tedavisinde Sıcak ve Soğuk Uygulanması


  Bu konunun uzmanlarınca dahi azami dikkatle müşahade edilen bir uyguamadır. Yanlış uygulanan tedavi apseyi azdırabilir. Bu nedenle konunun uzmanı (dişhekimi veya çene cerrahı)olmayan kişiler kesinlikle böyle birşeye kalkışmamalıdır.

  Sıcak veya Soğuk uygulaması apsenin safhasıyla ilgilidir. Akut bir diş apsesine sıcak uygulanmaz. Bu apsenin akışkanlığını artırarak dokuya yayılmasına ve apsenin daha kötüleşmesine sebep olur. Akut apselerde hastayı rahatlatmak ve iltihabi sıvının yayılımını azaltmak için soğuk uygulanabilir. Kronik apselerin drene edilmesi esnasındaysa sıcak uygulanarak apsenin akışkanlığı artırılır ve açılan drenaj kanalından tamamen boşalması sağlanır.
  Diş Apsesinin Antibiyotiklerle Tedavisi


  Diğer apselerin aksine diş apseleri antibiyotikle tedavi edilemezler. Antibiyotikler diş apsesini bir süre rahatlatır ancak ağız ortamına diş pulpasına yeni enfektif materyaller sürekli aktığı için apse tekrar oluşur ve olay kronikleşir. Bu nedenle diş apsesi tedavilerinde antibiyotikler apseyi rahatlatmakyayılımını kontrol altına almak amacıyla kullanılır. Esas apse tedavisi apseye neden olan kaynağın yani dişin çekilmesi veya Endodontik tedavi ile temizlenerek doldurulması sayesinde olur.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  20'lik dişler çıkınca dişim iltihaplanmıştı.

  Ateş bile yapabiliyor. Berbat bir ağrı..


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş