Diş Hekimliğinde Lazer Uygulamaları
Lazer (laser) diş hekimliği nedir? Lazer uygulamaları 60'lı yıllardan beri tıp alanında kullanılmaktadır. Yakın zamana kadar dişhekimliği alanında sadece diş beyazlatma ve yumuşak doku operasyonlarında kullanılan lazer enerjisi günümüzde daha geniş alanlarda kullanılır hale getirilmiştir. Atomize su spreylerininlazer enerjisi ile birleşmesi sonucunda elde edilen hidrokinetik enerji prensibi ile çalışan yeni diş lazeri ile hem sert doku (diş minesi-insan vücudundaki en sert yapı) hem de yumuşak doku (damak) işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu uygulamalardan bazıları diş çürüklerinin temizlenmesi kanal tedavileridiş dolguları çene kemiğinde ve dişetinde her çeşit cerrahi işlemler dişetinin şekillendirilmesi estetik diş tedavileri hassas dişlerin hassasiyetinin giderilmesi koyu renkli diş etlerinin renginin açılması uçuk ve aft tedavileridir.

Bunun yanında implant tedavisi uygulamalarında lazer teknolojisi ile cerrahi işlem aşamaları basitleşmekte ve tedavi genelinde zaman kazanılmaktadır. Sert dokuda titreşim yapmaması küçük müdahalelerde anesaaaiye gerek duyulmaması sebebiyle laser uygulamaları diş hekimi korkusu olan her yaş grubu hasta için tercih edilebilir. Yine yumuşak dokuda kanamasız operasyonlar yapılabilmesi ve iyileşmenin çok hızlı olması büyük avantajlarındandır. Özellikle çocuk hastaların tedavisinde önemli kolaylıklar sağlar.

Gücü ayarlanabilen lazer ışınının çürük dokuyu seçici davranması az madde kaybıyla tedavinin tamamlanmasını mümkün kılar.

Porselen laminat veneer hazırlığında diş yüzeyini mükemmele yakın pürüzlendirmesi yapılan restorasyonun tutuculuğunu %100 etkiler.

Lazer dişhekimliği genelde tedavi sürecini kısaltarak daha az çaba ile daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.

Lazer uygulamaları ile halk arasında lazerli dolgu diye bilinen ve bir ışık kaynağı ile sertleştirilen kompozit dolgu uygulamaları birbiriyle karıştırılmamalıdır.