Proaaaler ve Bakımı
Proaaainiz olması ağız hijyeni ve bakımınıza daha az dikkat edeceğiniz anlamına gelmez. Aksine dişhekiminize düzenli olarak gitmeniz proaaalerinizin ömrünü artıracak ve ağız sağlığınızı koruyacaktır. Proaaa Nedir Proaaa Diş Nasıl Yapılır?

Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar proaaadir (takma diş).

Genel olarak diş kayıpları diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında bazı kazalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek proaaaler yapılmalıdır.

Diş Proaaai'nin Amacı Nedir?

Proaaade hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyleröncelikle gülmeyi unuturlar.

Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli proaaalerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Proaaa Çeşitleri

Sabit Proaaaler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı proaaaler)

Hareketli Proaaaler (total ya da bölümlü proaaaler)

implant üstü proaaaler (sabit veya hareketli)

Sabit Proaaaler

Tek kronlar (tek dişin kaplanması şeklinde)

prüler (eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması- genelde uygulanan)

İmplant üstü proaaaler (çeneye yerleştirilen vida ve proaaaler)

Hareketli Proaaaler

Total proaaaler (Hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleriki yaşlarda kullanılır)

Parsiyel proaaaler (Kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır)

Hasas tutuculu proaaaler (Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan metal destekli proaaalerdir)

İmplant Üstü Proaaaler

Sabit (bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar)

Hareketli (tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri proaaaler)